Fakty na temat Home Stagingu

1. Home staging wcale nie jest drogi.

Wiele osób uważa, że home staging jest kosztowny. Nic bardziej mylnego. Koszt home stagingu waha się w granicach 1-3% wartości nieruchomości. Kwota zależy oczywiście od stanu nieruchomości- im lepszy, tym mniej pieniędzy wydamy na  usługę home stagingu. Wiele osób niechętnie myśli o inwestowaniu w nieruchomość na sprzedaż lub wynajem. Jednak warto pomyśleć, o ile będziemy musieli obniżyć cenę nieruchomości bez odpowiedniego przygotowania, aby była ona atrakcyjna dla potencjalnych kupców, gdyż może się okazać, że koszty poniesione na rzecz profesjonalnego  przygotowania nieruchomości na sprzedaż lub wynajem, będą znacznie mniejsze, niż obniżka ceny.

Better Home - Sypialnia 2

2. Home staging jest popularny na świecie już od wielu lat.

W Polsce usługa home stagingu nie jest jeszcze tak bardzo popularna, jak w innych krajach, jednak z roku na rok ulega to zmianie. W Stanach Zjendoczonych początki sięgają lat 70. Aktualnie większość nieruchomości wystawianych tam na sprzedaż jest przygotowywana przez profesjonalnych home stagerów. To sprawiło, że świadomość konsumencka tamtejszych klientów znacznie się zwiększyła. W związku z tym nieruchomości, które nie przeszły odpowiednich zabiegów mają dużo mniejsze szanse na rynku.

Better Home - Jadalnia 1a

3. Home staging działa.

W ostatnim czasie home staging nabiera na znaczeniu ze względu na trudności w sprzedaży nieruchomości. Na rynku jest coraz więcej ofert ze strony sprzedających, natomiast liczba kupujących maleje. W obecnej sytuacji home staging zwiększa szanse na  szybką sprzedaż lub wynajem, poprzez pozytywne wyróżnianie się na tle licznych ofert.

Better Home - Kuchnia 1a

4. Różnica między home stagingiem a aranżacją wnętrz.

Różnica między home stagingiem a aranżacją wnętrz jest znacząca. Przede wszystkim w projekcie aranżacji wnętrz staramy się nadać wnętrzom osobisty charakter. Takie wnętrza są spersonalizowane. Natomiast w przypadku home stagingu tworzymy wnętrza neutralne, zdepersonalizowane, tak aby potencjalny kupiec mógł sobie wyobrazić siebie w danej nieruchomości.

W aranżacji możemy stworzyć wnętrza na nowo, wydzielając nowe przestrzenie oraz nadając im nowe funkcje. Natomiast home staging jest mniej inwazyjny i opiera się na  edytowaniu zastanej przestrzeni.

Różnica między aranżacją wnętrz a home stagingiem dotyczy również czasu realizacji. Aranżacja wnętrz jest dosyć czasochłonna, natomiast home staging wykonywany jest w krótkim czasie. Również budżet jest inny w przypadku aranżacji i home stagingu. Home staging, w przeciwieństwie do aranżacji wnętrz, nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Better Home - Sypialnia 1a

5. Warto urządzić pustą przestrzeń.

Przede wszystkim puste pomieszczenia wydają się mniejsze. gdyż nie ma żadnych mebli, których wielkość można by było odnieść do rzeczywistych rozmiarów pomieszczenia. Ponadto puste przestrzenie wydają się mało przyjazne, zimne i nie czuć w nich domowej atmosfery. Dodatkowo, osoby oglądające pustą nieruchomość, nie mając mebli, które przykułyby ich uwagę, będą skupiać się na najdrobniejszych usterkach i mankamentach nieruchomości. Podsumowując, prezentacja nieurządzonej nieruchomości nie przyniesie nam żadnych korzyści.

Better Home - Sypialnia 1b

6. Kupujący rzadko potrafią wyobrazić sobie potencjał nieruchomości.

Większość sprzedających zakłada, że kupujący są w stanie wyobrazić sobie wnętrza bez  zastanych rzeczy, bałaganu czy usterek. Jednak w rzeczywistości, tylko 10% kupujących jest w stanie wyobrazić sobie potencjał nieruchomości. Nawet jeśli trafimy na kogoś, kto posiada tę umiejętność, najprawdopodobniej zniechęci go perspektywa poświęcenia dużej ilości czasu i pieniędzy na prace wykończeniowe.

Better Home - Salon z kuchnią 1b